Sauerland: Even warmer met (natte) sneeuw, ijzel en regen.

De winter is op dit moment ook te vinden in het Sauerland. Zo kan er geskied worden op de piste van Ruhrquelle en op een piste in Winterberg. Dit is mede mogelijk dankzij de sneeuwkanonnen want tot echte neerslag kwam het nog niet de afgelopen dagen. Maar daar komt de komende dagen verandering in. Alleen warmt de bovenlucht tegelijkertijd ook op waardoor het de vraag is of deze als sneeuw naar beneden komt in het Sauerland.
Op dit moment ligt er een lagedrukgebied boven het Kanaal en een aantal lagedrukgebieden boven Scandinavië. Deze zorgen samen voor een noordwestelijke aanvoer van koude lucht. De komende tijd zal er een klein lagedrukgebied ontstaan in de buurt van Denemarken. Deze zal de komende dagen gaan zorgen voor enige neerslag in het Sauerland.
In het begin van woensdagavond kan er al een klein beetje neerslag vallen in de vorm van motregen. Dit is hetzelfde voor het begin van donderdag. In de loop van donderdagavond als het koufront dichterbij komt zal de neerslag gaan intensiveren. In dat laatste tijdsbestek zal dan ook de meeste neerslag vallen. In de loop van vrijdag zal het dan langzaam op gaan klaren en is er ook weer meer ruimte voor de zon. In totaal wordt er tot en met vrijdag tussen de 5 en 10 mm neerslag verwacht.
In welke vorm valt de neerslag?
Nu is natuurlijk de vraag in welke vorm deze neerslag gaat vallen. Voordat er iets warmere lucht richting het Sauerland komt ligt het gebied eerst nog op een grens tussen koudere en warmere lucht. Het is alleen een wat lastige situatie, zelfs op korte termijn. Het Sauerland ligt namelijk precies op deze grens van koudere bovenlucht (-2 tot +4 graden op 850 hPa). Dit maakt het verschil tussen een sneeuwvalgrens van rond de 800 of 1400 meter. De modellen zijn het dan ook niet helemaal eens hoe deze grens precies ligt.
Uiteindelijk denk ik dat de neerslag woensdagavond boven de 700/800 meter nog wel als (natte) sneeuw kan vallen. Richting donderdag stijgt de sneeuwvalgrens toch volgens de meeste modellen richting de 1000 meter en is er hooguit op de allerhoogste plekken natte sneeuw mogelijk. Na donderdagmiddag valt de neerslag overal als regen aangezien de sneeuwvalgrens dan waarschijnlijk boven de 1000 meter komt te liggen.
De temperaturen liggen in de hogere delen komende nacht nog tussen de -3 graden en het vriespunt. En daar waar motregen valt op de koude ondergrond is er kans op ijzel! De grond is koud en soms een beetje bevroren en samen met regen levert dit natuurlijk geen ideale situatie op. Uitkijken voor gladheid dus! Het risico op ijzel lijkt in de loop van donderdagochtend af te nemen aangezien de temperaturen dan oplopen richting +2-4 graden. Vrijdag worden waarden van +2 tot +5 verwacht.
Weekend weer kouder en droog
Maar komend weekend zal het op uitgebreide schaal weer gaan vriezen in de nachten. Overdag blijft het kwik rond het vriespunt hangen op de hoogste delen. Dankzij een hogedrukgebied dat zich in de regio van het Sauerland ontwikkeld blijf het dit weekend droog. De zwakke wind draait dit weekend van noord- naar zuidoostelijke richting. Daarnaast lijkt er behoorlijk wat ruimte voor de zon te zijn. Al kan er in de nacht mist ontstaan die er soms hardnekkig kan zijn. In de loop van zondag kan er daarnaast wat hoge bewolking over het Sauerland trekken.
Op de langere termijn lijkt het droog te blijven en warmt de bovenlucht iets op. Bij weinig wolken in de nachten kan het toch op grote schaal vriezen. Dit rustige weer komt doordat er een blokkerend hogedrukgebied lijkt te ontstaan. Sneeuwval lijkt in ieder geval de komende periode niet in de verwachting te zitten in het Sauerland.
Alpenweerman is powered by Kachelmann Wetter en Meteo-Oberwallis
Meer (Alpen)weer en updates ook via Alpenweerman Facebook of Twitter
Maarten is afgestudeerd met de specialisatie Meteorologie en Luchtkwaliteit aan de Universiteit van Wageningen. Voor deze master heeft hij ook een half jaar aan de Universiteit van Innsbruck gestudeerd.