Lage Landen - Koud weekend met buien, volgende week zachter met regen!

Ga met de nachttrein relaxed op wintersport. Nu al vanaf € 79 pp in een 6-persoons slaapcoupé (enkele reis). Klik voor meer informatie.
Zonnig en warm meiweer is voorlopig niet te verwachten. In plaats daarvan krijgen we een koud weekend met enkele buien die van hagel, onweer en lokaal ook met smeltende sneeuw gepaard kunnen gaan. Het is dit weekend met 9-12 graden en een stevige wind behoorlijk fris. Na het weekend gaat de temperatuur omhoog naar 13-16 graden. Eerst komt het nog tot buien, maar vanaf woensdag volgen perioden met regen.
Op deze zaterdag schijnt aanvankelijk op veel plaatsen de zon. Het neerslaggebied over de zuidoostelijke helft en over oostelijk België trekt weg, elders komen geleidelijk enkele buien tot ontwikkeling en deze buien kunnen gepaard gaan met hagel, onweer en lokaal ook met smeltende sneeuw. Ook windstoten tot 75 km/uur zijn mogelijk.
De wind waait uit het noorden tot noordwesten en is matig tot vrij krachtig over land en krachtig aan zee, windkracht 4 tot 6 en de temperatuur blijft steken bij maximaal 9 graden in het noorden en 11 in het zuiden van het land. In de Ardennen en Hoge Venen wordt het maar een graad of 4-5 en aanvankelijk valt er sneeuw.
Gisteren was het met 10-13 graden ook al te koud voor de tijd van het jaar. Voorschoten noteerde 10,1 en het Limburgse Ell 13,2 graden.
Vanavond, tijdens Dodenherdenking, is er lokaal nog een buienkans, maar de meeste plaatsen zullen het rond de klok van 20 uur droog houden. Wel is het fris met temperaturen van een graad of 7-8. Later op de avond en komende nacht neemt de buiigheid in de kustgebieden geleidelijk weer toe. Landinwaarts blijft het droog met flinke opklaringen. De temperatuur daalt landinwaarts naar waarden rond of iets onder nul. In de kustgebieden koelt het af naar 2-4 graden.
Morgen, Bevrijdingsdag, schijnt geregeld de zon, maar het komt ook weer tot enkele buien. Omdat de bovenlucht niet meer zo koud is als vandaag (op ruim 5 kilometer hoogte is het vandaag -36 en morgen -25 graden), is er geen kans meer op onweer en winterse neerslag. In de loop van de dag neemt de buiigheid van het westen uit duidelijk af.
De wind waait matig en aan zee vrij krachtig uit het noordwesten en de temperatuur stijgt naar 10-11, lokaal in het zuiden en zuidoosten 12 graden. Met een (winter)jas aan is het zeker geen slechte dag voor de diverse Bevrijdingsfestivals.
Na het weekend schijnt maandag en dinsdag geregeld de zon, maar op beide dagen is er ook een buienkans. De temperatuur stijgt maandag naar 10-12 en dinsdag naar 12-15 graden. Vanaf woensdag overheerst de bewolking en bovendien nemen de regenkansen toe als diverse storingen over onze streken trekken. Er kan dan regen van betekenis vallen.
De temperatuur stijgt dagelijks naar 13-16 graden en dat is onder de norm die geldt voor de tijd van het jaar. Normaal is het 15-19 graden. Zou mei, na een recordlange periode van 13 maanden op rij boven normaal, weer eens een te koude maand worden? Normaal is 13,1 graden, de verwachting op dit moment is 12,4 graden…
De pluim van de hoofdberekeningen van de diverse weermodellen voor het midden van het land laat zien dat het tot en met maandag koud is met temperaturen rond of iets boven de 10 graden. Vanaf dinsdag gaat de temperatuur omhoog naar waarden in de buurt van de 15°. Pas na volgend weekend lijkt de temperatuur verder te stijgen, maar dat is nog ver weg.
De windverwachting voor surfers en zeilers:
De wind waait uit het noorden tot noordwesten met 18-23 knopen. De windvlagen liggen een tweetal knopen hoger. De golfhoogte, uit het noordwesten, is 1,4 tot 1,7 meter.
Morgen waait de wind wederom uit het noordwesten met 16-20 knopen. De windvlagen liggen veelal rond of iets boven de 20 knopen. De golfhoogte is 1,2 meter.
Dit was het voor deze zaterdag. Maak er een mooi weekend aan, kleed je goed aan en geniet van de prachtige wolkenluchten. Tot morgen en… vergeet de foto’s niet in de sturen.
Maak je weerfoto’s? Stuur ze gerust in en wij plaatsen ze bij de berichten. Insturen kan via foto@alpenweerman.nl of via Twitter: @alpenweerman, @ricoschroder, @maartenminkman of @daaanvdb.
Praat gerust verder mee op ons forum, maar wil je echt alles weten over het weer? Dan is onze outdoor Meteorologie training op 25 mei 2019 echt iets voor jou. Na de succesvolle editie van vorig jaar organiseert Alpenweerman weer,in samenwerking met Surviking, deze training. Vele onderwerpen komen aan bod, zoals wolkenherkenning en weerkaarten lezen met een link naar outdoor activiteiten (wandelen, fietsen, kanoën, trektochten etc.). Voor meer informatie en inschrijvingen (let op: vol=vol) kun je terecht op de website van Surviking.
Meer weer en foto’s vind je op Facebook en/of Twitter. Ook zijn we natuurlijk blij met steun in de vorm van LIKES en FOLLOWS.
Rico Schröder is werkzaam als meteoroloog bij Infoplaza en voor Alpenweerman verzorgt hij zo nu en dan de weerpraatjes voor zowel de Alpen als voor Nederland. Dat alles in een voor een breed publiek leesbare vorm.