Europa-Alpen | Hittegolf houdt aan, onweerskansen stijgen
Ga met de nachttrein relaxed op wintersport. Nu al vanaf € 79 pp in een 6-persoons slaapcoupé (enkele reis). Klik voor meer informatie.
Algemeen; blokkerende hogedrukgebieden in samenspel met het subtropenhoog en thermisch lagedrukgebieden houden de stroming van hete luchtmassa’s vanuit zuidelijke breedtegraden in stand. Wel gaan in de loop van de volgende kant met toename van de luchtvochtigheid de mooie kantjes er af, het wordt benauwder en de onweerskansen nemen toe!
De komende dagen nog heter maar ook toenemend zwoel
Onder het regime van hoog –Detlef -met kern vandaag boven Polen en laag –Heike– boven west Frankrijk werd het gisteren in west Europa en de Alpen als ook in de Benelux bloedje warm. Met volop zon en de aanvoer van droge warme lucht uit zuidoost Europa steeg het kwik naar 30 tot 38 graden, in de Alpen (Oberwallis) was het met maxima tot 33 graden ietsjes aangenamer.
Meer verkoeling vind je o.a. in de hogere bergen, wat te denken van de +8°C op het Jungfraujoch (3500m) in de Berner – Oberwalliser Alpen
Weekend Kaiserwetter
Het weekend staat volledig in het teken van de hogedruk en het hete zomerweer en met volop zon belooft het nog warmer te gaan worden.
Minder warm in Frankrijk en Spanje
Ietwat minder extreem zal het er in de Alpen aan toegaan maar met 33 tot 35 graden hebben de warmte liefhebbers ook daar niets te klagen en lokaal kan het in de dalen ook nog wat warmer worden. Frankrijk en ook het Iberische schiereiland gaan de komende dagen – week wat afkoelen en met 28 tot 33 graden is het daar duidelijk minder warm dan gewend. Frankrijk krijgt door het thermische laag tevens te maken met onweersbuien.
Ook in de andere landen in zuid(oost) Europa is het (zeer) warm. Enige afkoeling en onstabiliteit (onweersbuien) zien we de komende dagen op een hoogtetrog in de Balkan en oostelijke Middellandse Zee. Verder daar echter ook warm tot zeer warm zomerweer. Later volgende week gaat het hete zomerweer zich ook daar weer herstellen.
Stijgende onweerskansen
Toch zien we dat de zomerse “hitte” bakens wat onderhevig gaan worden aan het sloopwerk van thermische lagedrukgebieden die zich wat meer op het west Europese continent gaan profileren en ook wat noordelijker opschuiven. De aandacht gaat daarbij met name uit naar het Franse thermische laag. Dit gaat in de loop van de week met zijn kern langzaam richting de Benelux trekken.
Samengevat: het weekend en de komende week aanhoudend warm tot zeer warm (heet) zomerweer. Geleidelijk van het zuiden uit toenemende onweerskansen. Tegen het einde van de week en in het weekend enige tempering van de hitte.
Gletsjersmelten maar ook positief nieuws
Barre tijden ook deze dagen weer voor de gletsjers die het door de global warming toch al zo zwaar hebben. Vele kleinere gletsjers en laag gelegen gletsjers zijn de afgelopen jaren al compleet en ook de grote Alpen reuzen “lijden” onder warmte. Vooral het enorme tempo waarin dit de laatste tientallen jaren gebeurd baart grote zorgen en het is nog maar de vraag hoe lang nog de gletsjers het Alpenbeeld de komende jaren zullen kunnen bepalen en de toekomstige generaties er ook nog getuigen van kunnen zijn!
Hieronder een spectaculaire opname van donderdag j.l van een afbrokkelende Turtmann gletsjer in het Wallis (CH). Deze beelden staan niet op zich en ook elders zien dit fenomeen steeds weer terug.
Am unteren #Turtmanngletscher im #Wallis ereignete sich am Donnerstagvormittag ein spektakulärer #Gletscherabbruch. In den kommenden Tagen werden weitere Abbrüche erwartet.
📽️: Luzia Rohrer. 👏👏 ^gf pic.twitter.com/CoOT3qCkOW— SRF Meteo (@srfmeteo) August 7, 2020
De Planpincieux-gletsjer, een zgn ‘hangende” gletsjer in het Mt Blanc massief tussen Italië en Zwitserland verliest meer en mee zijn grip en heeft net als ook al in 2019 de neiging om grote blokken ijs van de voorkant te verliezen. pic.twitter.com/CW9XggtRnK
— Alpenweerman (@Alpenweerman) August 6, 2020
Maar is ook positief gletsjer nieuws!
Een nieuwe studie uitgevoerd voor Northumbria University (Engeland) en het Zwitserse WSL (Eidg. Forschungsanstalt für Wald, Schnee und Landschaft ) werden met behulp van satellietbeelden in 3 jaar tijd meer dan 923.000 km2 gletsjers wereldwijd nauwgezet onderzocht en handmatig geverifieerd.
Maar voren kwam uit deze niet eerder gedane studie / observaties onder andere dat bijna de helft van de gletsjers wereldwijd met puin (stenen, rotsen) bedekt. Deze soms meters dikke laag biedt een zekere bescherming (isolatie) tegen de globalwarming en draagt er toe bij dat de gletsjers mogelijk langzamer smelten dan tot dusver aangenomen.
Hieronder een aantal foto’s die ik onlangs maakte in het Lötschental in Oberwallis bij de Langgletsjer. In het bereik van de gletsjertong en wanden die hier nog tientallen meters dik zijn is het gletsjerijs vrijwel geheel bedekt met ijs. Je waant je in een rotslandschap maar onder het puin ligt gewoon nog die enorme massa’s aan ijs.
Tot zover voor deze zaterdag, vanuit een heerlijk afgkoeld Termen in Oberwallis (15°C) een heel fijn weekend gewenst. Blijf volgen en dan graag weer tot een volgende weerbericht of natuurlijk ook via onze berichtgevingen op Twitter en Facebook. Ciao
Mooie foto’s? stuur ze gerust in en wij plaatsen ze bij de berichten. Let op: hoge resolutie en maak je foto’s landscape. Insturen kan via foto@alpenweerman.nl via Twitter @Alpenweerman of nu ook App ons jouw foto 0644978097
Wil je meepraten over het weer? Meld je geheel GRATIS en gemakkelijk aan op ons Forum via Facebook of mailadres. Praat met ons mee en/of stel vragen.
Meer weer en foto’s vind je opFacebook Instagram en/of Twitter. Ook zijn we natuurlijk blij met steun in de vorm van LIKES en FOLLOWS.
Woont in het Duits-talige Oberwallis in Zwitserland. Gefascineerd door het weer en met name het winterweer. Volg ook Johann’s dagelijkse updates op x.com/alpenweerman