Advertentie

 

Ga met de nachttrein relaxed op wintersport. Nu al vanaf € 79 pp in een 6-persoons slaapcoupé (enkele reis). Klik voor meer informatie.


Algemeen: het hoogtelaag boven de westelijke Middellandse Zee zwakt af en de Alpen komen weer toenemend onder de invloed van hogedruk. Daarmee komt er ook een einde aan de Südstau -Föhn situatie. Vanaf het weekend krijgen we te maken met de invloed van Atlantische storingen die tijdelijk een wisselvalliger weer periode zullen gaan geven. Vanaf dinsdag volgende week gaat een volgend opbouwend hoog het jaar 2016 uitluiden en wordt het vooral in de oostelijke Alpen markant kouder met kans op wat sneeuw!

Föhnstorm met windsnelheden (pieken) tot orkaankracht in de bergen en massa’s sneeuw langs de zuidkant van de noordwestelijke Alpenhoofdkam en dat allemaal veroorzaakt door het (hoogte)laag boven de westelijke Middellandse Zee. In de Berner Alpen was het niet de sneeuw die voor spectakel zorgde maar vooral de wind. Hier blies de zogenaamde „Guggi-Föhn“ richting het Berner Oberland en op de Lauberhorn werden windsnelheden gemeten tot 196 km/h. Ook de toeristen op de Jungfraujoch konden met windsnelheden van 130km/ lekker uitwapperen dan wel afkoelen want met -11 graden op 3500 meter was het er ook nog eens ijzig koud. Dat kon niet gezegd worden van de dalen waar de föhn de temperaturen opjoeg tot 10 a 15 graden. Ook hier in Oberwallis steeg het kwik in het dal tot 10 graden en iets westelijker in Sierre tot bijna 15 graden. Gelijktijd kon ik op Rosswald in de sneeuw en bij lichte sneeuwval nog even een “winterse” Vlog maken.

c0is8njxgaylvut
Vloggen in de sneeuw op Rosswald 20-12. Klik op de foto om de VLOG te zien (FB) of direct via YouTube – HIER

Meter sneeuw Italiaanse (Piemontese) Alpen

Hoe groot de contrasten met de andere kant van de Alpenhoofdkam. Simplondorf, net over de Simplonpass op slecht een 10 kilometer afstand meldde 20cm Neuschnee en voor meer sneeuw moesten we afreizen naar de Italiaanse Alpen en in het bijzonder het Piemonte. Hier viel tot gisteravond 50 tot 100cm van het witte goud en een witter kerst is hier dan ook gegarandeerd.

img_1482306303
De arbeiders op dit dak in Simplondorf hebben vanmorgen geen makkelijke taak

Hieronder een impressie van de sneeuw in Prato Nevoso, een wintersportoord -Mondolè Skigebied- in het Noord-Italiaanse gedeelte van de Alpen, bij de gemeente Frabosa Sottana, gelegen op een hoogte van 1480 m

15591509_10154275982797831_7915154759868789716_o
15626005_10154275983722831_5371395141919232894_o
15626066_10154275983542831_1223737706442183833_o
15540897_10154275983702831_6593259292627853963_o
tafel
marco-kaschuba
En natuurlijk ook de nodige ongemakken door de sneeuw. Dat ondervond ook Marco-Kaschuba die voor Wetter Online in Piemonte verslag deed van de sneeuw gistermiddag
image_20161220_si_640x426_cad8ce21e4ac44f86d5b2a4aaea4b775

Inmiddels is de invloed van het afzwakkende hoogtelaag boven de Balearen aan het afnemen en daarmee ook de neerslag. Vooral vanmorgen kan er nog wat neerslag en in de bergen sneeuw vallen maar weldra zal de invloed van de hogedruk zich ook hier weer doen gelden. De zon komt er weer bij en net als al in het overgrote deel van de Alpen wordt het uiteindelijke droog en zonnig.

rad2112
Radarbeeld Alpen vanmorgen om 09h00, van de neerslag is nog maar weinig over en verder weer het vertrouwde beeld

Nieuwe hogedruk
Elders is de hogedruk invloed al veel sterker en dar zien we weer het bekende beeld van veel zon hogerop en lokaal hardnekkig mist of Hochnebel. Onder de inversie en in de mist is het kil en somber en boven de 800 a 1200 meter (bovengrens) zonnig en vrij zacht met op 2000 meter temperaturen van 2 tot 6 graden! Donderdag en vrijdag verandert er niet veel aan het rustige hogedrukweer, een verpieterende zeer zwakke storing zou donderdagavond en in de nacht en ochtend van de vrijdag vooral in de Jura en de noordwestelijke Alpen wat meer bewolking kunnen gaanopleveren met mogelijk een spat regen en hogerop een vlok sneeuw.

Zaterdag en zondag gaat een zwabberende straalstroom en een volgend storing vanuit het westen een aanval ondernemen maar de hogedruk, dan met kern boven Spanje en een uitloper tot over oost Europa doet ook dit front in zijn oostwaartse vooruitgang weer behoorlijk afzwakken.

zat2412
Op de grens van de zwabberend jet en storingen die proberen tegen de hogedruk op te boksen, GFS voor zaterdag met wat sneeuw aan de noordkant van de hoofdkam

Toch kan er langs de noordelijke Alpenhoofdkam wat neerslag gaan vallen maar reken vooral niet op grote hoeveelheden, zowel het GFS als ook het ECMWF gaan uit van maximaal 5 tot 10mm, bij gunstige Stau aan de noordkant lokaal misschien ook nog wat meer. De aangevoerde lucht wordt wat kouder en dat betekent dat de sneeuwvalgrens gaat dalen van 1600 a 1100 op zaterdag naar 1000 tot 700 meter lokaal in het noordoosten in de nacht op zondag.

berg2112
Sneeuwverwachting tot en met maandag Bergfex model (EC)

Zondag overdag dan algemeen weer stijgend naar 1200 tot 1800 meter. Meer naar het westen is het zachter met op zondag in de centrale Alpen een sneeuwvalgrens die stijgt naar 2000 meter en in de uiterste zuidwestelijke en westelijk alpen naar 2500 tot 3000 meter! Maar goed, daar zal de sneeuwvalgrens geen thema zijn omdat het droog blijft.

De hogere temperaturen aldaar worden veroorzaakt door het al eerder genoemde hoog boven Spanje dat zijn invloed vooral in de westelijke Alpen doet gelden. Deze warmte wordt vooral op grotere hoogte (5  kilometer) nog eens ondersteund door een warme “hoogterug” , zondag en maandag zien we dan op dit 500hPa vlak (5600m) temperaturen van maar liefst 18 tot 16 graden. Zou ook in de zomer niet misstaan 🙁

2112hrug

De grote vraag is nu wat dit hoog in de loop van de volgende week precies gaat doen. Gisteren wees ik (Vlog) al op het belang van de positie. Trekt het hoog naar het oosten of zuidoosten dan gaat aan de westflank zeer zacht lucht via west Europa en naar het noordoosten stromen en zeer koude arctische lucht via oost Europa naar de (zuidelijke) Balkan. Voor ons een ant-winterse oplossing. Trekt het hoog echter wat meer westelijk naar het noorden dan kan de kouder lucht wat verder westelijk naar het zuiden toe gaan uitstromen, voor ons een meer winterse en vooral koudere oplossing

Pakken we de laatste modeluitdraai erbij dan zien we dat de operationele uitdraai van het GFS vanmorgen juist deze koude oplossing hanteert en zelfs een groot deel van de ensemble leden daar ook wel wat voor voelt.

gfskoudoplos
GFS met de meer winterse en voor het oosten ijzig koude oplossing. Nog iets westelijker graag het geheel!

Het ECMWF, let wel de operationele uitdraai, dus de kaarten waarmee we het (public) moeten doen die geeft vanmorgen juist de voorkeur aan de wat zachtere oplossing waarbij het hoog met zijn zwaartepunt naar het oosten toe trekt en we met een zachtere zuidelijke aanvoer te maken gaan krijgen. Helaas kunnen we nog beschikken over de gedetailleerde ensemble oplossingen voor de Alpen want die volgen pas later in de ochtend. Gisteravond zat de operationele echter vrij hoog in de bandbreedte van de 50 oplossingen dus ik ga er maar vanuit dat de OPER dat vandaag ook weer is.

Gaan we uit van het GFS dan gaat het na dinsdag in het gehele Alpengebied sterk afkoelen en vooral in de oostelijke Alpen wordt het ijzig koud met op woensdag van het noorden uit temperaturen die op 850hPa (1400 a 1500 meter hoogte) dalen naar -10 tot -13 graden.

rmgfs1862
Vanaf woensdag vanuit het noorden markant kouder met kans op wat licht sneeuwval

Tevens kan er tijdens het instromen van de koudere lucht op het koufront wat (lichte) sneeuw gaan vallen met voorkeur voor de noordoostelijke Alpenhoofkam. De aangevoerde lucht is echter niet alleen zeer koud maar ook droog waardoor grotere sneeuw hoeveelheden niet mogelijk zijn.

Het gaat tegen het einde van het jaar dus nog even spannend worden met de ontwikkelingen en positie van het hoog. En wie weet glijden we in het verdere verloop dan wel gewoon de winter in. Met januari in aantocht en na al die warmte en droogte zou het ook wel eens tijd gaan worden.

kerstprog2112

Hoe het allemaal verder gaat gaan we morgen weer bekijken en geef ik het stokje over aan Lander. Bij spannende ontwikkelingen ben ik er vanavond met een extra update. Tot zover vanuit een (licht) winters en inmiddels ook hier weer droog Rosswald in Oberwallis.

kerstgroet2112ri


Join Alpenweerman community:

De meteorologische winter is begonnen. Volg hier de weersontwikkelingen met betrekking tot het winterweer in de Lage Landen en natuurlijk ook in de Alpen. JOIN US, wordt sponsor of partner van Alpenweerman.nl. Neem geheel vrijblijvend contact met ons op via info@alpenweerman.nl.

Zie ook onze nieuwe Alpenweerman PROMO  (via YouTube)

rehall-logo-2015
Winter is coming – be prepared –
image1


Alpenweerman is powered by
Kachelmann Wetter en Meteo-Oberwallis

Meer (Alpen)weer en updates ook via Alpenweerman Facebook of Twitter

(Visited 1.991 times, 1 visits today)
Advertentie
Innsbruck

Klik hier voor meer informatie voor een actieve vakantie in Innsbruck en omgeving


 

Advertentie

5 Reactie op “Alpen – Winters uiteinde onder regime van volgend hoog?!”

  • Jan
    21 december 2016 at 10:23

    Hallo Johan,
    Duidelijk bericht weer en vooral spannend. Laten we het beste er van hopen.
    Wat mij zo bezighoudt is het feit dat zo’n hoog keer op keer zich herstelt en dat dit al zo’n drie jaar rond deze tijd het geval is. Hoe komt dit nu eigenlijk?
    Maw, wie is de boosdoener?

  • Johann
    21 december 2016 at 10:37

    @Jan Dat persisterende karakter heeft alles te maken met het stromingspatroon op grotere hoogte op het NH. Wij hebben in west Europa de pech dat we steeds aan de warme kant van het geheel verblijven. Juist dit soort geblokkeerde stromingspatronen met hogedrukgebieden boven oa Europa kunnen heel hardnekkig zijn en weken lang duren. Het wachten is of een definitieve fase en amplitude verschuiving van de jetstream (Rossby golven) en dan voor ons in positieve (koudere) zin. Laten we hopen dat dat op niet al te lange termijn dan eindelijk eens gaat lukken !

    • Jan
      22 december 2016 at 08:03

      @Johan bedankt voor de uitleg, fascinerend dat weer!

  • Rob
    21 december 2016 at 10:55

    Winterberg nog kans op sneeuw en vorst komende week?

  • Johann
    21 december 2016 at 12:11

    @Rob Maarten gaat daar nog apart over berichten! 😉

Comments are closed.

 

Advertentie

Sony camera's

Leg elk moment vast

Of je nu op wintersport gaat, door de bergen gaat wandelen of gaat genieten van een luxe vakantie aan zee, Sony biedt voor elke reis foto- en videografie producten om jouw unieke ervaringen vast te leggen en de content naar een hoger niveau te tillen. Zo is de nieuwe Sony A7C II samen met de FE 16-25mm F2.8 G en FE 24-50mm F2.8 G lens bijvoorbeeld een perfecte lichte en compacte kit als je maar weinig bagage mee kan nemen. Ontdek meer

Advertentie

BBI Travel

Veelzijdige wintersport in Gastein 

Eén vallei, vier skigebieden. Met de gondel „non stop to the top“ en genieten van de lange afdalingen. Met de auto of de skibus ben je in een paar minuten in de skigebieden. Ga na het skiën lekker ontspannen in het warme thermale water in de thermen. Heerlijk! Lees meer

Advertentie

SalzburgerLand

Win een wintersportvakantie in SalzburgerLand!

De wereldkampioenen skiën in 2025 in SalzburgerLand. Jij ook? Het WK is in Saalbach in februari, maar SalzburgerLand is de hele winter door een eldorado voor wintersporters. SalzburgerLand biedt de keuze uit meer dan 2.200 kilometer piste in 21 skigebieden. Wil jij 1 van de 7 wintersportvakanties in SalzburgerLand winnen? Doe mee!