Alpen - Van westen uit weersverbetering en weer warmer

Ga met de nachttrein relaxed op wintersport. Nu al vanaf € 79 pp in een 6-persoons slaapcoupé (enkele reis). Klik voor meer informatie.
Algemeen: een hoogtelaag met centrum boven noord Italië trekt langzaam verder naar de noordelijke Balkan. Met een noordelijke stroming stuwen zich aan de Alpennoordkant aanvankelijk nog koude en vochtige polaire luchtmassa’s, de Alpenzuidkant profiteert van de afdrogende en opwarmende Nordföhn. Stijgende luchtdruk zorgt in de loop van de zondag van het westen uit voor een geleidelijke stabilisatie van de atmosfeer en vooral vanaf maandag met een naar zuidwest draaiende hoogtestroming weer stijgende temperaturen.
In oosten eerst nog neerslag en koel
Ook gisteren hadden we in de Alpen te maken met ronduit koel en onbestendig herfstweer waarbij er vooral aan de noordkant van de Alpen weer het nodige aan neerslag viel!
In de noordoostelijke Zwitserse Alpen werd in de periode van 08h00 tot 20h00 lokaal tot 55 mm aan neerslag afgetapt, in de Oostenrijkse Alpen lokaal 35 mm met zwaartepunt in Salzburg. In een apart topic zal Ricardo de Vries Ricardo | AWM / @Ricco_AWM later vandaag ingaan op de extreme neerslag die het hoogtelaag met zich meebracht.
In de loop van de dag verplaatste het zwaartepunt van de neerslag zich naar de oostelijke Alpennnoordkant en werd het naar het westen toe droog. De zon had het overal moeilijk en moest meest verstek laten gaan.
Onder de bewolking en -of in de neerlag werd het niet veel warmer dan 10 tot tot 18 graden. De inner-alpine gebieden en het zuiden profiteerde van wat minder koude lucht en met de Nordföhn werd het ten zuiden van de Alpenhoofdkam lokaal nog 22 graden. Daar waar de zon wat langer scheen ontstonden door de dagelijkse gang stapelwolken die lokaal het buien stadium bereikten waarbij ook onweer werd gemeld.
In de bergen viel er aan de Alpennoordkant boven de 1600 a 1800 meter sneeuw en was het met lichte en hogerop matige vorst compleet winters. Overigens is sneeuw in de hogere delen van de Alpen, pak het beet vanaf 1800 tot 2000 meter hoogte, ook in de (hoog)zomer op zich niet uitzonderlijk
In extreme gevallen kan het zelfs tot nog lager sneeuwen. In alle gevallen betreft het echter korte kou invallen vanuit het noorden tot noordwesten met maritiem polaire lucht die tot over de Alpen kan uitstromen. Voor de echte winter en het zogenaamde “Einschneien” (sneeuw die tot het voorjaar blijft liggen) moeten we nog een drietal maanden geduld hebben. Hieronder nog een winterse impressie van de zaterdag.
Winterse taferelen in de Franse Alpen – Val Thorens
En ook in de Dolomieten deed niets meer aan de zomer denken, sneeuw en een ijzige wind bepaalden gisteren het weerbeeld. Via Rifugio Passo Principe – Grasleitenpasshütte
Meer foto’s van de sneeuw in het Kleinwalsertal zie – HIER –
Zachter
Ook deze keer zal de verse sneeuw weer snel smelten wanneer met zuidwestelijke hoogtewinden vooral op hoogte weer veel warmere lucht wordt aangevoerd. Op 1500 meter hoogte (T850hPa) stijgt het kwik de komende week weer naar 12 tot 16 graden en de vorstgrens naar 3800 tot 4300 meter (laagste waardes noordoostelijke Alpen, hoogste westelijke Alpen). In de dalen en het laagland stijgt het kwik met ondersteuning van de zon weer naar 19 tot 24 graden. (hoogste waardes zuiden)
Net als gisteren zien we in het verdere verloop een meer zonaal stromingspatroon tot ontwikkeling komen waarbij hoogteruggen en troggen elkaar aflossen. Storingen zullen periodiek voor meer bewolking en neerslag (buien) zorgen en de middagtemperaturen komen woensdag en donderdag weer op een iets lager niveau te liggen.
In het weekend zien we een markante Atlantische depressie tot over de Britse Eilanden afzakken. Met een opnieuw naar zuidwest draaiende en in kracht toenemende hoogtestroming wordt dan weer zeer milde lucht aangevoerd.
Naar verwachting zal de Britse depressie in het verdere verloop via de Noordzee naar het noordoosten toe verplaatsen en zoekt de stroming opnieuw de westhoek op. De temperaturen gaan van west naar oost weer wat naar beneden en ook neemt de wisselvalligheid weer toe. Het GFS gaat uit van een aanhoudend zuidwestelijke hoogtestroming en milde condities.
Deze ontwikkelingen voor de langere termijn zijn echter nog onzeker en veelt hangt af van wat het laag (koers) precies gaat doen. Een overgang naar een veel kouder weertype met weer sneeuw in de bergen lijkt voorlopig echter nog niet aan de orde.
Hoe het één en ander in detail zal gaan verlopen zullen we de komende dagen gaan vervolgen en in kaart brengen. Voor nu een fijne zondag gewenst en graag weer tot een volgende keer. Ciao vanuit een fris en opklarend Termen in de Walliser Alpen.
Webcams- meer beelden uit de Alpen en Oberwallis zie – Meteo-Oberwallis – en onze link – Alpenwebcams
Voor reis -verkeer- informatie van en naar de Alpen zie onze pagina op de site – HIER –
Join Alpenweerman community:
JOIN US, wordt sponsor of partner van Alpenweerman.nl. Neem geheel vrijblijvend contact met ons op via info@alpenweerman.nl.
Meer weer en foto’s vind je op Facebook en/of Twitter. Ook zijn we natuurlijk blij met steun in de vorm van LIKES en FOLLOWS.
Woont in het Duits-talige Oberwallis in Zwitserland. Gefascineerd door het weer en met name het winterweer. Volg ook Johann’s dagelijkse updates op x.com/alpenweerman
één reactie op “Alpen – Van westen uit weersverbetering en weer warmer”
Comments are closed.
top Bericht!