Alpen - Water en sneeuw ballet zuidkant , noordkant met föhn lente

Ga met de nachttrein relaxed op wintersport. Nu al vanaf € 79 pp in een 6-persoons slaapcoupé (enkele reis). Klik voor meer informatie.
Algemeen: vanuit een hoogtetrog snoert een depressie – Gregor – af richting het Iberische schiereiland waarbij aan de voorzijde van het systeem met een zuidelijke stroming een Südstau fase wordt ingeleid die tot in het weekend zal aanhouden. Terwijl de noordelijk Alpen profiteren van de afdrogende werking van de Südföhn en daarmee droog en overwegend zonnig en zacht weer wordt het door de inzettende Südtau aan de westelijke zuidkant onbestendig en vooral zeer nat. In het hooggebergte van de zuidelijke Zwitserse en westelijke Italiaanse Alpen gaat veel sneeuw vallen.
Südstau, 100 tot 150cm sneeuw verwacht
Sinds gisteren is de hoogtestroming naar zuidwest tot zuid gedraaid en daarmee heeft zich in de westelijke Alpen een Südsau en Südföhnfase aangediend. Terwijl aan de noordkant met de föhn het opgeklaard of gewoon zonnig is valt er aan de zuidkant in de Südstau aanhoudend en deels intensieve regen en boven de 1100 tot 1700 meter sneeuw.
Aan de westelijke Oostenrijkse zuidkant ligt de sneeuwvalgrens nog wat hoger, meest tussen de 1900 en 2300 meter. De temperatuur kent een grote variatie, met föhn kan het kwik aan de noordkant tot 18 a 23 graden stijgen en op 2000 meter wordt het een graad of 0 tot 6
Vrijdag verandert er grosso modo niet veel aan deze tweedeling tussen zuid en noord afgezien dat de Südstau neerslag tot over de westelijke Alpenhoofkam zal overgrijpen en meer een Südost component gaat krijgen. Omdat de drukverschillen door het geleidelijk nog wat uitdiepende hoogtelaag nog wat zullen gaan toenemen en de hoogtestroming nog wat krachtige zal zijn kan de zachte lucht vanuit het zuiden nog wat verder terrein in noordelijke richting veroveren.
Dit zullen we in de bergen vooral gaan merken aan de sneeuwvalgrens die aan de noordkant gaat stijgen van circa 1600 a 1800 meter op donderdag naar circa 1800 tot 2300 meter op de vrijdag. Aan de zuidkant sneeuwt het algemeen vanaf 1500 tot 1800 meter en lokaal door neerslag afkoeling ook nog lager. Het zwaartepunt van de neerslag zal zich door de meer zuidoostelijke stroming vrijdag meer naar de westelijke (Italiaanse) Alpenboog verplaatsen.
Donderdag kan er in de Südstau in het hoogebergte al zo’n 20 tot 50cm sneeuw gaan vallen en vrijdag zijn nogmaals soortgelijke hoeveelheden haalbaar. Lokaal kan bij gunstige Stau ook nog meer vallen. Minder sneeuw valt er in de westelijke delen van de Oostelijke Alpen, meer dan 10 tot 30cm wordt daar niet verwacht. De oostelijke noordkant houdt het met de föhn droog en met de zon erbij kan het kwik in de föhn gebieden tot 20 a 24 graden uitkomen.
In het weekend neemt de zuidelijke hoogtestroming in kracht af en daarmee ook de Südstau en Südföhn. De tweedeling tussen noord en zuid blijft dan echter nog bestaan Ondanks de (afzwakkende) Südstau zullen de neerslaghoeveelheden vooral in de Italiaanse Alpen (Piemont) nog verder gaan stijgen waarbij in het hooggebergte cumulatief dan zo’n 120 tot 150cm Neuschnee zal zijn gevallen en lokaal mogelijk ook nog meer.
Zondag verplaatst het hoogtelaag zich verder in westelijke richting, het wordt (is) dan overal onbestendig waarbij er met een naar noordoost draaiende stroming koudere lucht gaat binnenstromen en de neerslag deels een buiig karakter zal gaan krijgen. De sneeuwvalgrens daalt zondag naar 1300 tot 700 meter.
Afzakkende hogedruk – opnieuw zachter
Het hoog boven Engeland en de Noordzee gaat volgende week aan de wandel en zoals de kaarten er nu liggen zal het naar het zuidoosten gaan koersen. Woensdag ligt het met zijn kern boven midden Europa en de Alpen, vrijdag alweer boven de westelijke Balkan en Italië. Dat betekent dat de koudere lucht aan de oostflank via een steeds verdere oostelijke route naar het zuiden uitstroomt en we geleidelijk weer met een zachte zuid tot zuidwestelijke hoogte stroming te maken gaan hebben waarmee, mede ondersteund door een warme rug, zeer zachte lucht wordt aangevoerd
Het koudere weer is dus van korte duur want vanaf dinsdag gaan de temperaturen in alle hoogtes weer flink in de lift. Met weinig stroming, veel zon wordt het dan gewoon weer lente. En mogelijk volgende inval van koudere lucht met neerslag vanuit het westen staat voor het weekend op het weer programma. Dit is echter nog zeer lange termijn werk en voorlopig laten we dat maar even voor wat het is.
Lente of zelfs zomer ski`en , wat te denken van Zermatt ?? Een video impressie gemaakt door onze partner Snow Republic (via FB)
Tot zover vanuit een nat Termen in Oberwallis alwaar het kwik de 7.3 graden aanwijst. Fijne dag en graag weer tot morgen dan met AWM Roy Molenaar. Ciao
Lawinegevaar
Door de sterk wisselende condities en verse sneeuwval blijft het lawine gevaar in de Alpen lokaal boven de 2200 meter precair. Algemeen geldt een code geel (2) tot oranje (3) Helaas worden de gevaren die dit in de bergen en sneeuw met zich meebrengt telkens weer onderschat of genegeerd.
Meer info over de lawines in Oostenrijk zie ook onze bijdrage van 16 maart – HIER – Lees verder vooral ook het zeer interessante artikel van Alpenweerman Lander van Tricht – Vanwaar plots zoveel (dodelijke) lawines? – HIER
Blijf wanneer je niet bekend met de lokale omstandigheden en gebied dus vooral op de gemarkeerde pistes. Juist tijdens code Oranje (3) gebeuren de meeste dodelijke ongevallen met lawine’s!!
Webcams- meer beelden uit de Alpen en Oberwallis zie – Meteo-Oberwallis – en onze link – Alpenwebcams
Voor reis -verkeer- informatie van en naar de Alpen zie onze pagina op de site – HIER –
Join Alpenweerman community:
De meteorologische winter is voorbij, maar niet getreurd. Ook in de meteorologische lente gaan we gewoon verder met elke dag een weerbericht voor zowel de Alpen als natuurlijk voor de Lage Landen en andere updates. Blijf dan ook de ontwikkelingen volgen. JOIN US, wordt sponsor of partner van Alpenweerman.nl en neem geheel vrijblijvend contact met ons op via info@alpenweerman.nl.
JOIN US, wordt sponsor of partner van Alpenweerman.nl. Neem geheel vrijblijvend contact met ons op via info@alpenweerman.nl.
Zie ook onze nieuwe Alpenweerman PROMO (via YouTube)
Winter or summer – be prepared –
Woont in het Duits-talige Oberwallis in Zwitserland. Gefascineerd door het weer en met name het winterweer. Volg ook Johann’s dagelijkse updates op x.com/alpenweerman
één reactie op “Alpen – Water en sneeuw ballet zuidkant , noordkant met föhn lente”
Comments are closed.
geef ook eens reacties van andorra pyreneen