Alpen - Vrijdag koufront. Tijdelijk winters met vorst en sneeuw tot in de dalen

Ga met de nachttrein relaxed op wintersport. Nu al vanaf € 79 pp in een 6-persoons slaapcoupé (enkele reis). Klik voor meer informatie.
Algemeen; hoog – Thodo – is inmiddels doorgeschoven tot over oost Europa en de Balkan maar houdt nog een warme uitloper tot boven zuidwest Europa. In de loop van de donderdag gaat een koufront een Temperatursturz veroorzaken en wordt het tijdelijk markant kouder met sneeuwvlokken tot in de lagere delen en dalen. Vanaf zaterdag neemt van het westen uit de hogedrukdrukinvloed weer toe. In de nog aanwezige koude polaire lucht kan het dan vooral in de nacht flink gaan afkoelen. Vanaf zondag weer overgang naar een (zeer) zacht zuidwestelijke regime.
Winterse opties weer “glad gestreken” door zonaal regime
Een paar dagen geleden zagen we bij de diverse weermodellen diverse interessante winterse oplossingen. Blikvanger was de opbouw van hogedruk naar het noorden van Europa en Scandinavie. Helaas voor liefhebbers van winterweer zijn deze winterse oplossingen weer van de kaarten verdwenen en heeft het zonale stromingspatroon alle hogedruk intenties richting het noorden weer keurig gladgestreken.

Het enige winterse wat nog is overgebleven is de kou inval vanuit het noordwesten samenhangend met een kortgolvige hoogtetrog en koufront. Dit moet in de loop van de donderdagavond en nacht op vrijdag gaan gebeuren.
Zeer milde woensdag
Voordat het zover is beleven we vandaag echter is nog een zeer zachte dag. Vooral in de bergen is het door toedoen van een uitloper van het subtropenhoog buitengewoon mild met een vorstgrens die ruim boven de 3500 meter komt te liggen.
Met volop zon stijgt het kwik tot 12 a 16 graden. Dar waar zich hardnekkige mist op Hochnebel ophoudt is het een stuk kouder. Opvallend overigens ook de hardnekkige mist en Hochnebel in delen van de oostelijke Alpen. Zo beleeft bijvoorbeeld Klagenfurt vandaag de 11 dag op rij zonder de zon gezien te hebben!
In Oberwallis vandaag weer volop zon en vooral in de bergen dus ook zeer mild. In vergelijking met vorig jaar toen er een meter sneeuw viel nu sneeuwarmoede troef tot ver in het hooggebergte. Beeld vanmorgen vanuit de Aletsch Arena
Koufront, graadje of 12 tot 14 kouder
Vrijdag en dus een markante afkoeling veel kouder op passage van een kofuront. De temperaturen gaan dan op 1500 meter in de vrije val en komen op de vrijdag zon 12 tot 14 graden lager uit dan vandaag. De neerslag die daarmee gepaard zet donderdagmiddag of avond van west naar oost in zal dan tot 1000 a 700 meter en lokaal ook nog lager in sneeuw overgaan.
Hieronder de verwachte sneeuwvalgrens voor 20-11 avond en 21-11 ochtend. Meer weerkaarten met oa sneeuwvalgrens zie LINK
In de bergen kan tot zaterdagmiddag 5 tot 15 cm sneeuw gaan vallen, bij gunstige Nordweststau aan de centrale en oostelijk noordkant lokaal 15 tot 30 cm. In de loop van de zaterdag van het westen uit op nadering van een volgend hoog weer snel droog en opklarend, langs de Alpennoordkant nog wat langer sneeuw of sneeuwbuien.
Wanneer het opklaart en boven de sneeuw kan het speciaal in de wat beschutten dalen en gebieden in de nacht van zaterdag op zondag flink gaan afkoelen met op uitgebreide schaal lichte tot matige vorst en in de hogere gelegen dalen ook strenge vorst.
Nieuwe hogedruk en zacht
Vanaf zondag is het dan weer voorbij met het winterse weer. Hogedrukgebieden boven de Atlantische Oceaan, zuid Europa tot over noordwest Rusland bepalen het weerbeeld in grote delen van Europa. Met een zonaal stromingspatroon en noordelijke verlopende jetstream overwegen in onze contreien de zuidwestelijke hoogtewinden.
Vanuit die hoek hoeven we natuurlijk geen kou te verwachten. Integendeel, steeds weer zien we dat uitlopers van het subtropenhoog vrij noordelijk aanpunten en voor een extra thermische opleving zorgen.
Kortom; het blijft zacht tot zeer zacht (bergen) en ook neerslag zit niet in de verwachtingen. Mogelijk dat tegen het einde van de 10 daagse verwachtingstermijn weer duidelijk koudere lucht vanuit het westen tot noordwesten gaat binnenstromen. Deze verwachting is echter nog zeer onzeker.
Dat het rond deze tijd van het jaar al flink kan winteren met bakken sneeuw tot in de dalen en lagere delen hebben eerdere novembers al wel bewezen. Zo viel er bijvoorbeeld 7 jaar geleden een dik pak sneeuw en ook vorig jaar rond de 17 november 45 cm sneeuw hier in Termen (1000m) en op Rosswald (1800m) bijna een meter.
Rond deze tijd van het jaar kan het ook al behoorlijk winteren. Bv op 17 november 2013 en 2019 . De foto’s zijn van vorig jaar toe er een dik pak sneeuw viel. In Termen (1020m) circa 45cm, Rosswald (1800m) 85 cm pic.twitter.com/PBTWRxbzq6
— Alpenweerman (@Alpenweerman) November 17, 2020
Rosswald 17-11-2020
Tot zover deze helaas weer anti winterse weerpraat. Gelukkig is het nog pas midden november en laten we dus sneeuw en vorst nog maar even bewaren voor december. Fijne dag, blijf volgen en graag weer tot een volgende keer. Ciao vanuit een onbewolkt Termen in Oberwallis
Woont in het Duits-talige Oberwallis in Zwitserland. Gefascineerd door het weer en met name het winterweer. Volg ook Johann’s dagelijkse updates op x.com/alpenweerman