Alpen - Vanaf zondag kouder, winterse ontwikkelingen (sneeuw) op de wat langere termijn

Algemeen: hoog –Uwe– heeft zich met zijn zwaartepunt richting zuidoost Europa en de westelijk Middellandse Zee verplaatst maar behoudt zijn invloed in grote delen van Europa. Door toedoen van een “warme” hoogterug is het vooral in de bergen uitgesproken zacht, in de onderste lagen door een nog wat toegenomen inversie lokaal vochtig en kil. Een zwak warmtefront schampt bovendien de Alpen en zorgt vandaag wat meest onschuldige wolken(velden)
In de bergen tot zondag nog zeer zacht, geleidelijk kouder, eind volgende week sneeuw
Geheel volgens verwachten heeft hoog – Uwe- zijn zwaartepunt wat verlegd naar het zuiden van Europa en de Middellandse Zee. Ook de aangekondigde warme hoogterug heeft zich inmiddels vanaf de Azoren via Spanje tot over west Europa en de westelijk Alpen uitgebreid. Dat het vooral een “warme” rug betreft konden we ook heel fraai aan het temperatuur verloop op middelbare hoogtes en in de bergen zien. Tussen een hoogte van 500 en 1700 meter zagen we het kwik lokaal 12 graden stijgen en tussen 1500 en 3000 meter een graad of 6.
Met de warme lucht in de hoogte en door toename van de grootschalige dalende luchtbewegingen binnen het hoog nam ook de inversie nog wat verder toe met deels ook een heel scherpe bovengrens. Daaronder kon zich lokaal vochtigere lucht vastzetten (nachtelijke afkoeling) die door gebrek aan enige stroming voor soms weer die hardnekkige mist en -of Hochnebel zorgde. Onder deze koude deken kwam het kwik niet veel hoger dan rond het vriespunt uit.
Het is ook niet zo koud meer met slechts nog enkele stations die strenge vorst registreerden. Dit waren ook juist de wat hoger gelegen dalen. De Gornergrat in het zuidelijke Wallis (Zermatt) op 3110 meter meldt nu een temperatuur van 1 graad in de plus, in het niet ver daarvan gelegen Rhonedal vriest het op 1300 meter 10 graden.
De komende dagen verandert er in grote lijnen helemaal niets aan het rustige en vooral in de bergen zeer zonnige en uitgesproken zachte hogedrukweer. Vandaag hooguit wat meer wolken(velden) die de zon nauwelijks zullen frustreren door toedoen van een zwak warmtefrontje dat de Alpen schampt. Zondag dan wat meer wolken en zelfs mogelijk wat sneeuw in de noordoostelijk en noordelijke Alpen door toedoen van een zwak koufront behorende bij een depressie die van zuid Scandinavië naar oost Europa koerst.
Achter dit laagje bouwt zich een volgend filiaal van hogedruk op en tussen beide systemen kan dan met een noordelijke stroming wat koudere lucht gaan binnenstromen. Door toedoen van de hogedruk die langzaam wat via Scandinavië naar de Baltische Staten trekt wordt de lucht weer snel afgedroogd en deze combi is gunstig voor de productie van kunstsneeuw die dan weer hervat kan worden.
Het ziet er naar uit dat in het verdere verloop van de nieuw week de hoogte as van een volgend verder opbouwend hoog boven Europa over of ten noorden van de Alpen zal blijven liggen. Hierdoor is de stroming continentaal en wordt er vrij koude lucht aangevoerd. Met een volgende portie stralingsvorst kunnen we ons dan weer gaan opmaken voor koude nachten en ochtend. Tevens dan ook weer het spelletje van Oben blau, unten grau.
In de tweede helft van de week zien we het stromingspatroon en het verloop van de jetstream dan toch wel veranderen. De steeds weer blokkerende hogedruk boven west Europa krijgt het steeds moeilijker door toenemende druk van Atlantische depressies. Deze zullen over een breed front vanuit het noordwesten maritiem polaire luchtmassa’s over west Europa en de Alpen doen uitstromen. De temperaturen gaan vooral in de bergen verder naar beneden en ook de sneeuwkansen zullen (sterk) gaan toenemen! wanneer die scenario bewaarheid gaat worden mag met name de noordkant van de Alpenhoofdkam zich dan gaan opmaken voor sneeuw van betekenis!
Overigens gaat Alpenweerman het komende weekend de pistes in Mittelberg -Kleinwalsertal eens onder de loep nemen en wie weet pakken we dan ook nog dat ene vlokje sneeuw mee. Wellicht gaat er maandag al wat vallen maar veel zal het niet voorstellen. Tegen het einde van de volgende week sterk toenemende sneeuwkansen.
Echter ook zonder natuur sneeuw zullen we ons hier mede door de gastvrijheid van Hans en Odette ter Braak – @HausWalserBerg en Elmar Müller (Kleinwalsertal Tourismus eGen) hier prima vermaken. De komende dagen meer informatie en bewegende beelden vanuit dit zeer mooie “sneeuwgat” in de westelijke Oostenrijkse Alpen!
Zowel het GFS als het ECMWF opteren dit scenario waarbij er nog wel laten we zeggen wat nuance verschillen zijn. Maar dat zal ons eigenlijk een zorg zijn, eerst maar eens zien dat we van die verkeerde hogedruk blokkade(s) afkomen en meer dynamiek de lang verwachte sneeuw gaat brengen.
De volgende dagen gaan we het allemaal verder voor jullie in kaart brengen en morgen zal Lander hopelijk ook goed winternieuws brengen. Fijne dag vanuit een praktisch onbewolkt Oberwallis
Join Alpenweerman community
Het is weer een interessante herfst en één ding is ook zeker “de volgende winter, die komt bestimmt! JOIN US of wordt sponsor of partner van Alpenweerman.nl. Neem geheel vrijblijvend contact met ons op via info@alpenweerman.nl.
Alpenweerman is powered by Kachelmann Wetter en Meteo-Oberwallis
Meer (Alpen)weer en updates ook via Alpenweerman Facebook of Twitter
Woont in het Duits-talige Oberwallis in Zwitserland. Gefascineerd door het weer en met name het winterweer.
7 Reactie op “Alpen – Vanaf zondag kouder, winterse ontwikkelingen (sneeuw) op de wat langere termijn”
Comments are closed.
Hallo Johan,
Weer een fijn bericht. Tot the point zonder het mooier te maken dan het is.
De signalen voor winter zijn positief. Vergeleken met vorig jaar een heel andere situatie. Ik ben wel beetje bang dat Amerika onze winter alsnog pikt!
We gaan het beleven. Een kleine week voor Kerst maak ik me pas echt zorgen of juist niet.
Dag Johann,
Wat denk jijzelf, gaat er voor de kerst nog sneeuw vallen in de alpen? Hoop dan persoonlijk nog op een zuidkant dump:-)
Mooi bericht weer trouwens!
Groeten,
@Henrik, ik heb er nog steeds het volste vertrouwen in. En dan maar hopen dat we geen gemopper krijgen over (te)veel sneeuw, wind, koud en andere minder plezierige winterse toetanden! Laten duimen voor een eerst dump noordkant, dan zuidkant en vervolgens strak blauw met de feestdagen! #Wünschkonzert 😉 #komtgoed
Teveel sneeuw bestaat niet zou ik dan zeggen:-) Ik ben benieuwd, voorlopig is het hoge druk, ohne Ende bijna. Hoop dat dit snel opgeruimd wordt. Want eerst een dump aan de noordkant, dan aan de zuidkant en dan weer strakblauw is wellicht wat teveel gevraagd. Laat eerst die dumps maar komen!
De nieuwe runs beloven niet heel veel goeds vanavond geloof ik…
Hallo Henrik,
Kals dit jaar?
@Jan Laat de VS nu maar even bibberen en ondersneeuwen, wij daarna 😉