klik hier voor de voordeelaanbiedingen


 

Algemeen: Vandaag bevinden de Alpen zich in de warme sector. Een zwak koufront trekt in de loop van de avond over de Oost-Alpen. In delen van Oostenrijk en Zwitserland kan een klein beetje sneeuw gaan vallen. Aan de zuidkant van de Alpen waait een stormachtige wind vanuit het noorden. Na de kerstdagen neemt de hogedruk toe en is er veel ruimte voor de zon.

Na de kerstdagen zonnige periode dankzij krachtige hoge druk. Na de jaarwisseling toenemende kans op winterse setting.

Gisteren was een stormachtige dag in sommige delen van de Alpen. Met name aan de zuidkant heeft het flink gewaaid. De rede hiervoor was een krachtige Noordföhn. In het Italiaanse skigebied Breuil-Cervina, in de buurt van de Matterhorn, was het zelf zo erg dat 130 mensen vast kwamen te zitten in een cabine lift. Ook een helikopter die zou helpen bleek niet inzetbaar door de harde wind. Gelukkig  kon uiteindelijk iedereen gered worden en heelhuids terugkomen op kerstavond.

15626045_10154019617605776_7957453887662915433_o

Stevige wind gisteren in aan de zuidkant van de Alpen zoals hier in Monterosa  in de buurt van de Matterhorn (via FB Monterosa)

15625783_10154022340825776_3161298396271964792_o

Ook deze ochtend waait het nog stevig en is het de vraag of vandaag de liften weer opengaan (via FB Monterosa)

15676117_10154019689830776_7499425846672035611_o

In het Italiaanse skigebied Breuil-Cervina, in de buurt van de Matterhorn, kwamen 130 mensen vast te zitten op kerstavond. Uiteindelijk kon gelukkig nog iedereen gered worden en heelhuids terugkeren afgelopen nacht

15591550_1273699986023466_5475127809738018835_o
15676110_1273699992690132_189497757433331762_o

Ook in het Zwiterse Oberwallis hoge windsnelheden (via Meteo Oberwallis)

Vandaag trekt een zwak koufront over de noordzijde van de Alpen. De dag begint bewolkt en in de loop van de middag kan het vooral in het noordelijke en centrale Alpen gebied een beetje gaan sneeuwen. De vorstgrens schommelt rond de 2200-2500 m. Ook vandaag blijft er een sterke wind aanwezig vanuit het noorden. Met deze krachtige Noordföhn blijft het wel droog en zonnig, wat geldt met name voor de Italiaanse Alpen aan de zuidkant. Vooral op grote hoogte en de zuidkant kan er plaatselijk sterke tot stormachtige wind waaien!

15675756_10154923988887764_7050982665531846506_o

De kerstman verkent de skipiste alvast in Val Thorens!

c0duyxywiaep3vc-jpg-large

Prachtig plaatje van Alpen in de nacht met maanlicht dat gereflecteerd wordt door de sneeuw. Onder andere de stad steden als Milaan en Lyon zijn goed te zien. (via twitter Thomas Pesquet)

Tweede Kerstdag krijgen we te maken met een tussen hoog. Een korte periode van hoge druk met opklaringen. Hierdoor zijn er wat periode met zon en gaat de wind langzaam liggen. De verschillen tussen de oost en west Alpen zijn wel groot. In de nacht naar dinsdag trekt een nieuw koufront richting het oosten en kan er opnieuw een paar centimeters sneeuw gaan vallen met name aan de oostkant van de Alpen. Vooral delen van Zwitserland en Oostenrijk kunnen er enkele centimeters bij gaan krijgen. Daarna gaan de temperaturen langzaam omlaag en krijgen we droog en kouder weer.

gfsopeu00_72_1

Na de kerstdagen zorgt een krachtig hoge druk gebied voor een aantal dagen met veel zon in de Alpen. In de dalen neemt de kans op Hochnebel daarbij ook toe halverwege de week (GFS weerkaart voor woensdag)

uwz-ch_foehn_de-2

De Noordfohn blijft nog even aanwezig waardoor het ook vandaag nog even kan blijven waaien aan de zuidkant van de Alpen.

Na de kerstdagen neemt de hoge druk sterk toe. Een uitzonderlijk hoge druk gebied ontwikkeld zich net ten noordwesten van de Alpen en breidt zich verder uit. De intensiteit en persistentie van de gebied is opmerkelijk voor deze tijd van het jaar. Deze hoge druk brengt een zeer zonnige periode met zich mee en houdt aan tot en met de jaarwisseling.

recm2161-2

De start van het nieuwe jaar ziet er veel belovend uit. Het ECMWF laat hier een wintersscenario zien waarbij koude polaire lucht vanuit noordelijke richting de Alpen weet te bereiken (ECMWF voor 3 januari)

chart

Komende dagen nog wat temperatuurschommelingen door variatie in de straalstroom. Morgen zorgt een tussen hoog voor een warme piek en daarna koelt het weer even kort af. Na de jaarwisseling lijken de kansen op een winterse setting sterk toe te nemen (ECMFW ensemble).

Na de jaarwisseling, na een lange zonnige periode, nemen de kansen op een winterse setting weer toe. Zoals de kaarten er nu bij liggen ziet het er veel belovend uit wat er begin januari gaat gebeuren. Zowel het GFS als ECMWF vertonen nu meer overeenstemming dan wat we gisteren zagen en het lijkt erop dat vanaf 2 januari de kansen op sneeuw gaan toenemen. Na een lange droge periode is dat in veel gebieden ook nodig. Het ziet er allemaal belovend uit wat we kunnen verwachten. Vrolijk kerstfeest!

kerstgroet2112ri

Alpenweerman is powered by Kachelmann Wetter en Meteo-Oberwallis

Cover foto: via twitter ‪@skimagonline

Meer (Alpen)weer en updates ook via Alpenweerman Facebook of Twitter

(Visited 1.779 times, 1 visits today)

4 Reactie op “Alpen: Record hoge druk en sneeuwkansen na de jaarwisseling”

  • Luc
    25 december 2016 at 09:37

    We leven op hoop maar is allemaal nog toekomstmuziek hé

  • Gerben
    25 december 2016 at 11:48

    Fijne feestdagen gewenst voor het gehele team van alpenweerman, keep up the good work in 2017 …

  • Johann
    25 december 2016 at 12:50

    @Gerben Thx Gerben. Gleichfalls ! We gaan er in 2017 weer een heel mooi jaar van maken samen met hele mooie en interessante partners. Daarbij gaan we nog méér weerberichten en vlogs verzorgen met in de planning ook updates in de avond. Thx for following en Lg aus dem Oberwallis

  • Ivo
    25 december 2016 at 16:47

    Update uit Serfaus, lichte sneeuwval op de berg, regen in het dorp. Pistes zijn gezien de omstandigheden gewoon goed te noemen. Een mooie dump zou uiteraard wenselijk zijn.

Comments are closed.

 

Val d'Aosta

Wintersport in Valle d’Aosta

Het bergdecor van Valle d’Aosta in Noord-Italië is adembenemend. Het dal wordt omringd door de hoogste toppen, door de Mont Blanc, de Monte Cervino, de Monte Rosa. Skiën tot 3000 meter en zelfs hoger betekent sneeuwzekerheid tot eind april. Lees hier de reistips en reisverhalen. Lees meer

Ortovox

Ortovox: duurzame veiligheid in de bergen

Ortovox produceert volledig klimaatneutraal de allerbeste buitensportkleding en bijbehorende accessoires, ook voor wintersport. Wat in 1980 begon met een revolutionaire lawinepieper heeft dit jaar geleid tot ontwikkeling van een hightech airbagsysteem. Dat natuurlijk naast de kleding en gear die comfortabel, stijlvol zijn en altijd gericht op veiligheid.


Wil je meer weten over Ortovox, bijvoorbeeld over de klimaatneutrale collectie, de Safety Academy met lawinetrainingen of natuurlijk de kleding, klik dan hieronder. In Nederland koop je Ortovox bij TwinSeasons. Lees meer

BBI Travel

Voordelige rondreizen door Noorwegen

BBI Travel biedt rondreizen door Noorwegen aan, waarbij je kunt kiezen uit routes door diverse regio’s. Alle rondreizen hebben gemeen dat de fraaist te rijden trajecten en de meest interessante bezienswaardigheden onderdeel zijn van de reis.
De bergpensions, fjordenpensions en gemoedelijke hotels liggen in een prachtige omgeving met ongerept natuurschoon of in levendige plaatsen. Bekijk hier het scherpe aanbod van BBI Travel. Lees meer