Alpen - Adieu hoogtelaag, zomer comeback, later weer tropisch
Algemeen; de invloed van hoog Xandra neemt geleidelijke verder toe en met de aanvoer van drogere lucht en stijgende luchtdruk kan de atmosfeer weer verder stabiliseren en opwarmen. Vanaf woensdag stroomt vooral aan de zuidkant weer wat vochtigere warme lucht binnen waardoor de kans op lokale warmte onweders weer wat toeneemt. Vanaf vrijdag verder oplopende temperaturen en weer tropisch warm!
Nieuwe hittegolf in de maak
Altijd weer interessant de impact welke kleinschalige weer systemen op wat grotere hoogte ook op de lagere atmosfeer kunnen hebben. Veelal zijn ze op de gewone weerkaarten niet eens te zien en worden dan ook nog wel eens “gemist”. Laten we er in aanloop naar het weerbericht eens wat nader na kijken;
UKMO bodemkaart voor vandaag. Op deze kaart is van het hoogtelaag als zodanig niets terug te vinden.Fenomeen hoogtelaag
Onze trouwe volgers en weerkenners weten dat we daarmee koude putjes of hoogte laagjes bedoelen. In het Engels spreekt men van upper level lows en in het Duits ook van Kaltlufttropfen. Sinds mijn “internet meteo tijd“, pak hem beet vanaf eind jaren 90, ben ik mede ook door de weer discussies destijds via het Duitse “Wetter Zentrale Forum“, me gaan verdiepen in de synoptische kant en discussies met betrekking tot dit soort weer-systemen. Nog steeds vervolg ik altijd ze met veel interesse en verbaas me ook elke keer weer over hun invloed op het Europese weer en vooral ook het weer in de Alpen in zowel de zomer als ook winter.
Een hoogtelaag (upper-level-low) is een lagedrukgebied in de hogere lagen van de atmosfeer (boven het 500 hPa vlak (5000 meter) gevuld met koude lucht dat zich door de centrifugale krachten afsnoert van de hoogtestroming (straalstroom).
Hierdoor houden ze zichzelf in stand: ze zuigen warme lucht tot op grote hoogte aan waardoor ze afkoelt en het vocht erin condenseert, hetgeen de kou doet toenemen. Vaak bevindt zich aan de grond een lagedrukgebied en deze worden veelal “gestuurd” door de ontwikkelingen in de wat hogere atmosfeer en daarmee dus ook door het hoogtelaag.
In de vorige weerpraatjes hebben we de afgelopen dagen zo’n afgesnoerd gevolgd op zijn koers via de westelijke Alpen naar de Golf van Genua en inmiddels konden we ook weer mooi getuige zijn van de uitwerkingen. In de loop van de zondagmiddag ontstonden de eerste regen en onweersbuien en met het verder verplaatsen van het hoogtelaag richting noord Italië verplaatste de neerslag en buien zich ook verder tot over de zuidelijke Alpen en noord Italië.
Ook in Wallis (beeld Riffelberg) ontkwamen we niet aan de Höhenkaltluft /hoogtelaagje. Vanaf 2300 meter vriest het licht en is er weer verse sneeuw gevallen. Vanaf morgen weer zomers (25 -30°) en VG stijgend naar 3900-4100m. Vanaf vrijdag verder oplopende temperaturen #tropisch pic.twitter.com/o2aeVEUMr3
— Alpenweerman (@Alpenweerman) 15 juli 2019
Overdag nam de invloed van het wegtrekkende hoogtelaag weer af en vooral in de westelijke Alpen kwam met stijgende luchtdruk de zon weer tevoorschijn. De oostelijke Alpen hadden echter ook gisteren nog te maken met de invloed van lagedruk en onstabiele luchtmassa’s en hier ontwikkelden zich weer lokale regen en onweersbuien.
Geheel volgens verwachting trekt het hoogtelaag vandaag verder via de Tyrreense Zee naar het zuiden van Italië en vervolgens verder naar het vaste land van Griekenland en later Turkije.
Gisteren zorgde het vooral in de Golf van Genua en de noordelijk Tyrreense Zee als ook in Corsica voor talrijke regen en onweersbuien. Lokaal waren dit zware buien met ook de vorming van tornado’s dan wel waterhozen.
Pakken we de weerkaarten van vanmorgen erbij dan zien we het systeem vanmorgen al weer boven het zuiden van Italië liggen. De Alpen krijgen vandaag te maken met een uitloper van hoog Xandra.
Met de aanvoer van drogere lucht die ook nog eens verder wordt afgedroogd door de dalende luchtbewegingen binnen het hoog gaat het weerbeeld overal verder verbeteren. Na een frisse start met vooral aan de noordkant ook nog wat rest bewolking gaat met veel zon kan het kwik weer een graad of 5 winst gaan pakken en belooft het een heel fraaie zomerdag te gaan worden.
In de middag komt het kwik tussen de 23 en 28 graden te liggen. Ook in de bergen gaat het weer opwarmen en de vorstgrens stijgt in de westelijke Alpen weer naar 3800 tot 42000 meter. In de oostelijke Alpen komt de opwarming pas in de middag en avond op gang en is het een aantal graden koeler met een vorstgrens die nog rond de 3200 meter zal pendelen.
Volg het weer in de Alpen ook via deze webcams met zoekfunctie land, plaats
Warmer
In het verdere verloop van de week gaat het kwik geleidelijk verder omhoog en komt ook de 30 graden weer in bereik. Omdat er, en dat geldt met name voor de zuidelijk Alpen, weer wat vochtigere lucht binnenstroomt, neemt ondersteund door de dagelijkse gang de kans op een lokale regen of onweersbui wel weer wat toe.
Meer weer en foto’s vind je op Facebook Instagram en/of Twitter. Ook zijn we natuurlijk blij met steun in de vorm van LIKES en FOLLOWS. Foto’s zien we graag tegemoet op foto@alpenweerman.nl.
Alpenweerman Team zoekt versterking
Meer info in verband met “vertrek” Rico en Lars zie HIER
Woont in het Duits-talige Oberwallis in Zwitserland. Gefascineerd door het weer en met name het winterweer. Volg ook Johann’s dagelijkse updates op x.com/alpenweerman